Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Prečo sa cirkev pletie do politiky, alebo o dvoch ríšach (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

ja myslím
že definícia v ústave jednoducho zťažuje predefinovanie manželstva zo vzťahu muža a ženy (ako je to v zákone o rodine) na vzťah kohokoľvek s kýmkoľvek (v medziach trestného práva) ... Je to reakcia na snahu o redefiníciu manželstva. Podľa mňa takéto ukotvenie obsahu pojmu nijako nebráni prijať iný inštitút - napríklad registrované partnerstvo.
nyrra
<< < ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 > >>

 

Sťažuje, ale neznemožňuje. Ja to beriem tak, že po uzavretí manželstva začne okolie brať manželov inak. Ako sa hovorí v Rusku "Podruga ne nevesta" :). Manželstvo vždy existovalo, aj keď ľudia z neho nemali žiadne výhody zaručené právom. Bol to štatút dvoch ľudí opačného pohlavia vo vzťahu k ostatným ľuďom v komunite a vo vzťahu k sebe navzájom. Dávno predtým, ako vznikli prvé štáty a dávno predtým ako niekto "dôležitý" pocítil nutkavú potrebu dať to na papier. :)
 

nebudem sa prieť

ale prečítaj si moje príspevky pod tým ... v zákone o rodine je manželstvo previazané s uznávaním rodičovstva .... a to už nie je také jednoduché ... zákon jednoducho stále počíta s tým, že biologicí rodičia môžu byť len opačného pohlavia - a bolo by absurdné, ak by nie

Nie som právnik - ale viem, aký je je problém vysporiadať vzťahy k deťom aj za terajších okolností - homosexuálne manželstvo (RP tak nie) to ešte viac komplikuje.
 

 

S deťmi by mala právna úprava počítať.
 

veď to je práve to

mala - musí ... a preto nie je možné zmeniť definíciu manželstva bez kompletnej zmeny Zákona o rodine ..... a aj tak by to bol celkom rébus .... ešte je tam dedičstvo, vyživovacie povinnosti ....

Ak by to bolo jednoduché už dávno by to išlo z EU "príkazom" s odvolaním na ľudské práva. Ale toto je zatiaľ ponechané na jednotlivých státoch a do manželstiev homosexuálov išli len niektoré (a aj to nemyslím, že s úplne identickými právami).

Registrované partnerstvá prijať izolovane je menší problém, ak sa okrem adopcií nebude týkať biologického rodičovstva.

Manželstvo už malo v histórii rôzne podoby - aj vzťahy medzi mužmi a ženami - ale bolo to jednoduchšie .... neexistovali vyživovacie povinnosti, dedilo sa len po meči, rozhodovali rodičia a podobne. Tam už sa vrátiť nemôžme.
 

 

Tak nejako :)
 

Namiesto mlátenia prázdnej slamy

ponechajte tieto úvahy odborníkom, lebo ani nyrra ani NBU nie sú odborne kompetentní sa vyjadrovať k budúcej právnej úprave RP. Možno by pomohlo, keby sa bližšie oboznámili s legislatívou ČR, ktorá RP umožňuje a rieši aj súvisiace otázky, o ktorých tu zatiaľ iba trepú dve na tri.
Rozosmiala my myšlienka o akomsi povýšení štatútu človeka po uzavretí manželstva. " Nemáš chlopa, nemaš pravdy" ? alebo z akej ďoury Slovenska si načerpal túto jasnozrivú myšlienku, NBUSR123?
Je smutné, že sa ani v 21. storočí nevieme zbaviť prastarých predsudkov, ktorými kedysi cirkev a vlastníci pody ovládali svojich poddaných, dokonca ich usilovne oživujeme, aby sme si dokázali vlastnú nadradenosť nad ľuďmi, ktorí sa od nás niečím odlišujú.
 

lenže my sa bavíme

o manželstve - to v ČR nemajú

A k legislatíve sa môže vyjadrovať každý ... je to základné občianske právo.

To ostatné netuším o čom točíš.
 

Co je manzelstvo?

Manzelstvo je pravny zvazok dvoch svojpravnych ronopravnych dospelych ludi bez ohladu na pohlavie.

Definicia ktora plati v Argentine, v Belgicku, v Brazilii, v Kanade, v Dansku, vo Francuzsku, na Islande, v Holandsku, v castiach Mexika, na Novom Zelande, v Norsku, v Portugalsku, v Juznej Afrike, v Spanielsku, vo Svedsku, vo Velkej Britanii, v Uruguaji, a v liberalnych castiach USA. Rata sa s tym, ze do asi 5 rokov ustavny sud v USA rozhodne o tom, ze manzelstvo dvojich rovnakeho pohlavia je povolene na celom uzemi USA. Thajsko pracuje tiez na povoleni manzelstviebv pre dvojice bez rozdielu pohlavia.

Takze asi tak do 50 rokov bude manzelstvo ludi bez rozdielu pohlavia mozne vsade okrem Saudskej Arabie, Iranu, Somalska, a nejakych inychislamskych statov.

Kam sa prida Slovensko? Pojde smerom dopredu k liberalnej a laickej spolocnosti, alebo pojde spat do stredoveku a ku klerikalizmu?
 

 

Nedávno som plnil v ČR formulár k trvalému pobytu.. boli v ňom možnosti, či som v registrovanom partnerstve, alebo v manželskom zväzku. Česi nemajú manželstvá homosexuálov, ale RP.
 

Hohoho

tu sa musím Nyrry veľmi zásadne zastať. Ona práveže je vysoko odborné kompetentná a ako jedna z mála tu pozná nielen veci okolo adopcie ale aj judikáty Europského súdu pre ľudské práva týkajúce sa adocpií a homosexuálov. Rovnako tak má v malíčku správy Lunacek či Estrela.

Hoci som ako pavlačový intrigán aktuálne na čiernej listine, hral by som tvrdo nefér, ak by som sa jej znastal, ked z nej niekto chce robit radovú diskutérku, čo nevie o čom píše a to viac píše.

Problém je len to, že toto tu je čistá strata času, lebo reálne zmeny rozhodne Fico a to aj teraz, keď ho podporí Matovič. (Aké slovenské :-))
 

:)

tak dík ... k pavlači si sa prihlásil sám :)

Ale inak ja to stále píšem, že čo neriešia tých politikov, čo reálne rozhodujú namiesto RKC ... teraz Fica.
 

za malo

jasne, ze som sa prihlasil, ved nebudem zatlkat ani ze som intrigan.
:-)
Ta modlitba je podla mna riadny hnus, ale nastastie mna sa to netyka, tak sa necudujem, ze sa ozyvaju ludia.

Este som ti zabudol povedat, ze ja ako sused Zubajik nezdielam tvoje vizie o tretich rodicoch. Si myslim, ze zavedenie tretieho rodica moze kludne byt aj v rozvedenych rodinach, kde maju dvoch ockov alebo mamicky. Lebo mozete sa pohorsovat kolko chcete mnohi, realita je z v idealnom pripade dieta povazuje za otca aj toho, kto ho vychoval, hoci nema ziadne legislativne prava.
Dalsia vec, pokial viem, tak v Nemecku musi dat na adopciu ak nejaka lesba zvedie chlapa a chcela aby jej parovo registrovana partnerka bola tiez rodic, suhlas ten zvedeny chlap. Ale nemusi to byt vzdy chlap, uz som pisal neraz o dvoch FDP politikoch, co sa dohodli s lesbickou kamoskou, aby im porodila dceru a po jej porode ju dala im na adopciu. Ale vraj je s nimi v stalom kontakte aj s malou. :-)
 

aspoň že to :)

o akej modlitbe píšeš?

A o tých tretích rodičoch:

1. ja píšem o biologických rodičoch - môžu byť traja? to by musel riešiť súd cez lekárske znalecké dokazovanie - ale ja si to teda neviem predstaviť ... do matriky sa bez rohodnutia súdu zapisujú iba biologickí rodičia ... nepoznám mužak - otca, ktorý by stál o to, aby sa nemohol k svojmu otcovstvu prihlásiť inak ako cez súd - adopcie sú iný problém

2. viacnásobné rodičovstvo .... nebolo by možné bez toho, aby niektorí z tých rodičov nemali obmedzené práva (teda to isté ako ty ako Zubajík, aj keby si bol na papieri bez súhlasu druhého otca by si veľa nemohol) ... alebo by všetci bývali s tým dieťaťom? dnes máme striedavú starostlivosť dvoch rodičov ... a funguje len zriedkavo a aj to často za cenu, že dieťa je ako dromedár, čo sa stále sťahuje .... občas sa ťahujú každý mesiac tí rodičia .... skôr je zdrojom konfliktov .... fasa predstava, dieťa bude pendlovať po rodičoch, aby stihlo uspokojiť potreby všetkých a čo to dieťa?
 

To sa

tazko vysvetluje, aby si to pochopila, su veci, ktore sa daju len zazit a musel by som byt prilis osobny, aby som ti vysvetlil na prikladoch ako moze dieta povazovat dvoch muzov za otcov, hoci zije prevazne len s jednym. Normalni ludia nepotrebuju sud, extremy su vsade. Vid pripad utyranej Lucky, ktoru zabil manzel jej matky a nechali ju tri roky v skrini.

Coi sa motlitby tyka pozri si tlacove spravy KBS.

Ja neviem, kto je queer leader, ja len vidim ako sa vytrhavaju vyroky jedincov, za ucelom este viac prehlbit zakop, aby sa veci neriesili a len hadzali granaty. Stazujes sa na zakopovu vojnu a aktivne sa jej ucastnis. :-)

Zo Slovenska treba odist. Miesto toho, aby sa riesili skutocne problemy, pomahalo sa predist rozvodom sa furt hadate o icovinach typu zmena ustavy. 107 000 € stal dupot v Kosiciach, ak sa nemylim, kolkym rodinam sa mohlo realne pomoct za tie peniaze? Aj inde su nezhody, ale ked vidim ako sa rozpravaju o sexualnej vychove na ARD a potom si precitam ze prezidentsky kandidat nema nic proti buzer@ntom, tak vidim tu mentalnu priepast.
 

no jo

keď sa ľudia dohodnú ... je svet krajší

Až také ľahké to v živote nie je a to dokonca ani vtedy, ak je vôľa sa dohodnúť. Ak nie je - tak o to horšie.

Spory sú prirodzené. Názorová jednofarebnosť vedie k úpadku. Nestrannosť je blbosť - človek by musel byť bez názoru. Dôležitá je korektnosť.

Tu na Slovensku je milion vecí, čo ma hnevajú a priamo mi komplikujú život.
Ale som tu doma.
 

biologicki rodicia

Mozu byt traja. Zena darkyna vajicka, zene ktorej sa to vajicko vlozi do maternice a ona ho vynosi a porodi a otec darca spermie ( akymkolveknsposobom).
Ktory z nich nie je podla teba pravny rodic?
Kto bude defaultne povazovany za matku?

Do matriky sa bez rozhodnutias sudu nemozu (vo vseobecnosti) zapisovat biologicki rodicia lebo matrika nema ako zistit kto biologicki rodicia su.
 

aké podľa mňa?

môj názor je irelevantný - zákon o rodine v par.82 hovorí
(1) Matkou dieťaťa je žena, ktorá dieťa porodila.
(2) Dohody a zmluvy, ktoré sú v rozpore s odsekom 1, sú neplatné.
Ak je nejednoznačnosť, musí ju riešiť súd.

Právne dve matky neexistujú.
Od rodičovstva sa odvíjajú rôzne povinnosti - v prvom rade vyživovacia.
Rodič je zákonným zástupcom dieťaťa a rozhoduje o mnohých veciach.
Pre druhú stranu (úrady, školy, lekári ....) musí byť jednoznačné, kto môže dieťa zastupovať a od koho môžu vymáhať výživné.


Nemocnica vystavaje hlásenie o narodení dieťaťa.
Matkou je podľa neho rodička. V tomto sa nedá na matrike podvádzať - bol by to únos dieťaťa.
Otcovstvo sa určuje spoločným vyhlasením oboch rodičov na základe tzv. domnienky otcovstva.O žene nie je možné sa domnievať, že je biolgickým otcom.
 

v 90+% pripadov

je to jasne.
existuje ale par moznych nestandardnych situacii ktore zakon jednoducho nepokryva (samozrejme sa mozem mylit, opravte ma prosim ak ano):
zena zrejme nemusi (zo zakona) rodit v nemocnici. ako by sa podla zakona riesila situacia ked dve zeny sa sporia o tom kto je matka dietata ak nie je k dispozicii jednoznacna a relevantna informacia o tom kto dieta porodil?

ako v praxi prebieha to spolocne vyhlasenie oboch rodicov? kto a ako naozaj skuma ci vyhlasujuci rodicia su biologickymi rodicmi (nielen otec, aj matka)?

je mozne "sa domnievat" o sterilnom chlapovi ze je biologickym otcom (ak sa k dietatu priznava a nepriznava sa niekto iny)?
ak ano, preco by sa to nemohlo dat domnievat o zene?
 

to fakt nevieš?

Žena nemusí rodiť v nemocnici .... ale hlásiť narodenie dieťaťa pediatrovi musí.
Okrem toho je povinná počas tehotenstva navštevovať gynekológa a absolvovať kontroly. Nejde len o ňu - ale aj o dieťa - za dieťa je zodpovedná aj počas tehotenstva.

Spoločné vyhlásenie nemusí byť doslova vyslovené v jednu minútu. Ide o to, že súhlasiť musia obaja.

Alfa ... sterilný muž - nezosobášený - hlásiaci sa za otca je skôr výnimka - to že žena nemá spermie je istota.
A čo teda navrhuješ, aby to bolo spravodlivé s tým sterilným mužom? Zapísať ženu ako biologického otca? Alebo donútiť všetkých mužov, aby si najskôr svoje deti adoptovali a až potom ich zapísať?
 

naozaj

nerozumieš, že zmenou obsahu manželstva sa mení veľa práv a povinností a že sa to týka každého?

To naozaj už máme súhlasiť aj s tým, že rodičom bude, kto sa za neho prehlási? Kto príde skôr na matriku? Alebo sa bude zapisovať ľubovoľný počet rodičov, ktorí sa prihlásia? Že deti, ktorých každý rodič má tretieho partnera, budú mať aj 12 rodičov? Každý nový partner a jeho ďalšia partnerka získa rodičovské práva? Že sme povinní platiť násobok počtu dnešných sudcov, aby mal kto rozhodovať, keď sa piati rodičia nezhodnú na nejakom rozhodnutí o dieťati a vymáhať výživné? Že s deťmi sa bude obchodovať a budú platené "matky - maternice"? Že sa úplne uvoľní možnosť asistovanej reprodukcie s anonymnými darcami spermí - takže v ďalšej generácii budú mať spolu kľudne deti aj súrodenci, lebo nebudú o sebe vedieť, že sú od jedného "darcu"? Že sa tým zakladá nová situácia v nezbalosti zdravotnej anamnézy dieťaťa - jeho genetickej predispozícií k ochoreniam - napríklad?

Vôbec sa to nikoho netýka - len homosexuálov?
 

<< < ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 > >>

Najčítanejšie


 1. Martin Ondráš: Prvý minister novej vlády o ktorého sa zaujíma generálna prokuratúra 1 810
 2. Michal Porubän: Senzácia : O poslanca Ľuboša Blahu prejavil záujem Oxford,Harvard a aj Princeton ! 751
 3. Matúš Suby: Praktiky košickej chobotnice časť druhá- Keď je udavačstvo eufenizmom 196
 4. Peter Slamenik: Cibuľkovej manžel je ako Columbova žena 61
 5. Ján Šeďo: Sulík vyhlásil vojnu občanovi Slávikovi - konečne ! 54
 6. Martin Greguš: Ľuboš Blaha, etický kódex a jeho koniec na APZ. Správal sa s dôstojnosťou k verejnosti? 43
 7. Ján Jakubčo: Slovenská lyžiarska asociácia a zjazdové lyžovanie očami dlhoročného pretekára 36
 8. Karolína Olšavská: Keď si rodič prostredníctvom detí plní svoje sny alebo Ako zasiať v deťoch zlo 32
 9. Michal Šimečka: Dedičstvo Fica a Pellegriniho - sme poslední v EÚ 32
 10. Martin Greguš: RTVS – Pumpa: Koliková, Lučanský...patrí smrť a samovražda do humoristickej relácie? 31

Rebríčky článkov


 1. Dušan Seberíni: Nehádžte perly pod svine. Príhovor ministrovi zdravotníctva
 2. Erik Koncz: Kam ísť, keď sa bude dať 01: Pustý kostol
 3. Peter Biščo: Zlé jazyky hovoria, že ...
 4. Július Kovács: Poslanec Hlasu Ferenčák a primátor Kežmarku. Nakopaný do zadku ministrom obrany.
 5. Gabo Németh: Gabriel Németh recenzia Ján Maršálek Spoločnosť bez svetla , O súmraku našej kultúry....
 6. Jozef Kovalík: Ako som vycestoval v čase lockdownu na narodeninovú párty
 7. Miriam Studeničová: Zmätenosť pojmov
 8. Stanislav Martinčko: Pellegriniho HLAS volá! Ľudia pustite nás ku korytám, uvidíte, ako vám bude!
 9. Rastislav Vasilišin: Skúste tieto životné triky a budete mať úspešný rok
 10. Július Kovács: Dúhový Peter pokračovateľ Mečiara a Fica želaný oligarchami.


Už ste čítali?