Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Prečo sa cirkev pletie do politiky, alebo o dvoch ríšach (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Co je cirkev?
Cirkev nie je na Slovensku ako kazda ina organizacia, pretoze je zvyhodnovana protiustavnou zmluvou s Vatikanom a neplati dane. Naviac, RKC surovo nanucuje svoje nazory celej spolocnosti, co je neakceptovatelne. Dalej, cirkvi vyciciavaju ako pijavice ludi na Slovensku: len v roku 2012 dostali od statu 37 milionov euro, miesto toho aby platili dan z prijmu a dan z nehnutelnosti, ktore vlastnia. Cirkvev na Slovensku bude ako kazda ina organizacia, ked bude urobena dosledna odluka cirkvi od statu, a kazda cirkev bude iba cisto sukromnou zalezisttou iba jej clenov na urovni napr Slovenskeho zvazu polovnikov a rybarov.
bullseye75
O peniazoch zavádzate
Igor Iliaš
<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... > >>

Uzasne zavadzanie!

37 milionov je uzasne zavadzanie. Keby Slovensko okamzite prestalo financoat cirkvi a naopak by zacalo vyzadovat platenie dane z prijmu a dane z nehnutelnosti, ziskalo by asi 50 miliov euro, th 37 milionov co teraz vyhadzuje von oknom na cirkvi plus 13 milionov z dani. Z 50 milionov euro by bolo velmi vhodnym prispevkom na zvysenie platov ucitelov na Slovensku.
 

 

Dane platíme všetci na chod štátu. Cirkev nie je súčasťou štátneho aparátu a preto je aj argumentácia v článku (tvoj link) minimálne neetická. Tak isto je to neetické zo strany cirkvi, že berie naše peniaze. Cirkev je nadnárodná spoločnosť ktorá platí svojich zamestnancov a financuje svoj chod z peňazí daňových poplatníkov a nie zo svojich príjmov. Neodvádza dane z príjmov a z nehnuteľností tak ako to tu už bolo spomenuté. Riešenie je jednoduché. Každá cirkev nech zavedie členský príspevok a pri platení daní veriaci môžu prispieť 2%. To isté by malo platiť aj pre politické strany.
P.S.
Budem sa opakovať z iného príspevku ale patrí to k tejto teme. „Spoločnosti nič neponúkajú okrem večného života v nebi po boku neviditeľného „Kim Ir Sena“. Alebo večné muky v pekle, ak ste ho nemilovali dostatočne počas svojho bezvýznamného života na zemi. Jediným argumentom, ktorý je na ich strane je to, že sa zatiaľ nikto nevrátil s reklamáciou.“
 

Klamstvá

Klamstvo č. 1: Evanjelická cirkev nefinancuje svoj chod z peňazí daňových poplatníkov - viď graf (zo štátu ide len cca 20% na plat farára, 80% si financujeme sami z vlastných zdrojov - darov, ofier, cirkevného príspevku).
Klamstvo č.2: Cirkev (evanjelická) nie je nadnárodná spoločnosť. Volá sa Ev. cirkev a.v. na Slovensku. V zahraničí má partnerské protestantské cirkvi.
Klamstvo č.3: Cirkev daň z príjmu odvádza. Ak nám platí nájomné firma ktorá má kameňolom na cirkevnom pozemku, z toho cirkev platí daň z príjmu. Neplatí sa daň z ofier a darov, lebo to sú už raz zdanené príjmy normálne pracujúcich členov cirkevného zboru.
 

Aký je podľa Teba rozdiel

medzi klamstvom a omylom?
 

taký

ako medzi omylom a uvádzaním neoverených faktov ? :)
 

 

Klamstvá? Tvoje argumenty sú zase výhovorky. Niečo označíš za klamstvo a vzápätí priznáš, že to predsa len nie je klamstvo.

Neskutočne sa vás to dotkne keď niekto žiada pre vašu firmu rovnaké pravidlá aké platia pre nás všetkých či už ide o firmu so zamestnancami alebo súkromníka (firmu v jednej osobe). Ani raz som vás (zástupcov ani jednej náboženskej ideológie) nevidel organizovať pochody za rovnaké so súkromníkmi a firmami nehovoriac o protestoch proti štátnym dotáciám.

ECAV „a.s.“ dostáva od štátu peniaze, ktoré získal z výberu daní. Cirkev nie je súčasť štátu a preto by mala dostať 0%. Každá cirkev (náboženský spolok) by mal viesť štandardné účtovníctvo ako firmy.
Platiť dane z príjmov ako sú sobáše, krstiny, pohreby vrátane zisku zo „zbierky do mešca“ atď.
To isté platí pre dane z nehnuteľností. Čo sa týka darov. O každom dare by mala byť spísaná darovacia zmluva a ďalej by sa mala riadiť táto záležitosť podľa príslušného zákona presne tak ako sa do deje v reálnom svete.

Právo urážať sa budú mať cirkvi - náboženské spolky a veriaci keď budú prispievať do štátneho rozpočtu tak ako každá právnická osoba.
 

Prečo trepete ?

Prečo trepete o veciach, o ktorých nič neviete ? Fakty sú nasledovné: každý zbor ECAV má samostatnú subjektivitu, predkladá raz ročne správu o hospodárení, ktorá sa aj verejne číta, vedie sa účtovníctvo. Revízna komisia účtov má 5 členov. Každý milodar/desiatok je evidovaný, darca dostane príjmový blok. Za pohreby, krsty a sobáše sa neplatí. Hoci neviem prečo sa niekto domnieva že by sa nemalo - kostol treba vykúriť, opravovať, udržiavať, to podľa vás kto má zaplatiť ? Jediný príjem zo štátu je ako som spomínal plat farára, čo zaviedli komunisti ako nástroj na ovládanie cirkvi štátom.
 

???

Ak je to tak ako tvrdíte, že svoje služby ECAV ponúka úplne za darmo bez nároku na honorár tak určite viete vysvetliť nižšie uvedený citát.
Ďalej. Kto kedy tvrdil, že by ste nemali žiadať finančnú odmenu za show ktorú robíte. Je to predsa business ako každý iný. Aj iluzionisti si berú honorár za svoje vystúpenie. Robíte niečo veľmi podobné. Predávate ilúziu kombinovanú s ideológiou a show business je ťažký chlebíček. Aj divadlo treba vykúriť a zasvietiť scénu aby sa divák cítil pohodlne a mal príjemný zážitok z predstavenia. To isté platí aj pre vás. Zarátajte si tieto výdavky do ceny vstupného. Opakujem. Nikto vám nezazlieva, že beriete vstupné za predstavenie. Nám ostatným, ktorí nie sú fanúšikmi vášho „umenia“ vadí to, že neplatíte dane z príjmov a nehnuteľností. Pričom dostávate od štátu peniaze na platy zamestnancov. Ktorý súkromník dostáva od štátu peniaze aby pokryl aspoň náklady na mzdy svojich zamestnancov. Ste súkromná firma operujúca na území tohto štátu a preto by aj pre vás mali platiť tie isté pravidlá ako pre iné firmy.

„Poplatky za služby poskytované v Cirkevnom zbore ECAV na Slovensku Piešťany odporúčané zborovým presbyterstvom

1.Pohreb
• milodar pre zbor na cirkevné ciele
• pre brata kostolníka / a zvonenie / - 5 euro
• pre brata kantora - 5 euro
• pre brata farára - podľa zváženia /odporúčaná suma 15 euro / a tiež prívoz a odvoz na cintorín
2. Krst
• milodar pre zbor – podľa možnosti
• pre brata kostolníka - 5 euro
3. Svadba
• milodar pre zbor -podľa možnosti
• pre brata kostolníka - 3 eura
• pre brata kantora - 3 eura
• pre brata farára - ofera zo sobáša”
(Zdroj: http://zbory.ecav.sk/piestany/...)
 

nezmysel

Nič nie je zadarmo, akurát niečo môže byť bezplatné. Napísal som, že za tie obrady sa neplatí, a u nás je to tak. V Piešťanoch ste asi prehliadli slovíčko "odporúčané". Kto chce, môže dať milodar. Kto nechce nemusí, alebo môže ísť aj na obecný úrad (nechápem, prečo pohania vždy náhle a jednorázovo zahoria túžbou ísť do kostola na svadbu či pohreb). Aj tak to musí vždy niekto zaplatiť (napríklad členovia zboru cez cirkevný príspevok). Veriaci chodia do práce, platia dane a odvody, neviem prečo by sa ich milodary mali ešte raz zdaňovať. To by sa potom mimovládkam museli zdaňovať aj dary od ľudí cez 2%. Naštudujte si prosím rozdiely medzi firmou, občianskym združením, cirkvou. Som za finančnú odluku cirkvi od štátu, ak sa odlúčia aj športové a iné záujmové zväzy a nebudem odvádzať štátu takmer polovicu z toho čo ako zamestnanec vo firme vyprodukujem.
 

 

Nezaujíma ma to, či je to dobrovoľné alebo nie. Ako firma každý príjem treba evidovať a poskytnúť pokladničný blok prípadne iný oficiálny dokument. Z príjmu treba odviezť dane a odvody. Daru môžete dať hocijaký prívlastok aj tak treba resp. mala by sa spraviť darovacia zmluva, ktorú ďalej rieši príslušný zákon.
Pohania? Ešte existuje na Slovensku nejaké pohanské náboženstvo. Kresťania to tu poriadne prečistili a pochybujem, že by sa objavili ak vôbec nejakí ľudia holdujúci tomuto žánru. Predpokladám, že ste pod označením POHANIA mysleli ľudí bez vyznania. Ak áno tak ste použili nesprávne slovo. Správne sa povie „bez vyznania“. Ak ste mali na mysli tento typ človeka, tak v tom prípade s vami súhlasím a dodávam, že sú to zbabelci pokrytci.
Väčšina z nás chodí do práce a platí dane ale keď ideme do divadla alebo kina prípadne zaplatíme inému súkromníkovi za jeho služby tak aj on platí z tých peňazí dane. Niekto z nás sa neohradzuje a nevyčíta nikomu, že tie naše peniaze už raz boli zdanené. Čo je to za detinský argument. „Mimovládky“ robia osožnú činnosť pre celú spoločnosť čo sa o cirkvách a náboženských spolkoch povedať nedá. To isté platí aj o športových spolkoch. Tie na rozdiel od náboženstiev nešíria nezmyselné ideológie ktoré škodia spoločnosti a brzdia ju vo vývoji. Športové kluby na školách by mali byť financované štátom ale mimo nich by nemali byť. Napríklad futbalisti, hokejisti a tenisti by si mali svoje výdavky hradiť čisto na komerčnej báze. Som proti tomu aby dobre zarábajúci hokejista dostával ešte peniaze od štátu. Je to neetické.
Súhlasím s vami, že odvody sú nehorázne vysoké. Nie len ako zamestnanci vo firmách kde takmer polovicu alebo viac ako polovicu platu tvoria odvody ale aj vo sfére umelcov. Oni napríklad musia platiť do zdravotnej poisťovne minimálne 56 Eur mesačne bez ohľadu na to či mali príjem alebo nie. Ak nemali niekoľko rokov príjem tak isto museli platiť každý mesiac túto sumu. V prípade ak sa im pošťastí niečo si zarobiť tak im z honoráru s okamžitým účinkom štát odvedie 2% do literárneho fondu. Takže umelci na voľnej nohe platia štátu o 2% viac ako živnostník alebo hociktorí občan.
Urobili by ste nám ešte väčšiu radosť keby ste boli za úplnú odluku cirkvi od štátu nie len finančnú.
 

aha

Poznámka - ešte raz a znova, keďže nechcete počúvať: každý milodar je evidovaný v účtovnej knihe a darca dostane príjmový doklad. Cirkev normálne platí daň z nehnuteľnosti. Vašu argumentáciu zhrniem: všetci môžu, len tí, s ktorými nemám rovnaký názor nie (veď cirkev = fuj). Tomu hovorím tolerancia v praxi. Cirkev nie je továreň na pohreby a svadby, cirkev je spoločenstvo veriacich a hriešnikov, a jej úlohou nie sú obrady, ale šírenie evanjelia, dobrej správy o spasení.
 

 

Zdá sa, že ten kto nepočúva respektíve nedáva pozor ste Vy. Poprosím Vás, ukážte mi kde som bol v mojich príspevkoch netolerantný respektíve nespravodlivý. Kedy som sa vyjadril tak ako ste to tu zhrnuli „Vašu argumentáciu zhrniem: všetci môžu, len tí, s ktorými nemám rovnaký názor nie (veď cirkev = fuj).“ ? Práve naopak. Písal som o tom, že treba úplnú odluku cirkvi od štátu a aby každá cirkev bola zdanená rovnako ako sú iné právnické osoby (firmy, súkromníci). Tiež som súhlasil s vami, že športové kluby by mali byť finančne nezávislé od štátu. Aj mňa to poburuje keď vidím ako štát vyhadzuje peniaze napr. na policajnú „ochranu“ fanúšikov. Vráťme sa k cirkvi. Cirkev neplatí dane z milodarov, výnosov z kostolných zbierok, príjmov z cirkevných príspevkov. Ďalej, cirkev je oslobodená od dane na nehnuteľnosti keď ide o pozemky a stavby slúžiacich na vzdelávanie, na vedeckovýskumné účely alebo na vykonávanie náboženských obradov.
Nestačí, že cirkvi majú výhody ale ešte k tomu každoročne umelo zvyšujú svoju členskú základňu pomocou krstov. Od štátu potom dostávajú dotáciu na základe počtu členov. Kedy si to dieťa podalo k danej cirkvi prihlášku a na základe akých informácií sa preto rozhodlo? Jediným šťastím cirkví je to, že si užívajú nadštandardnú ochranu štátu. Ak by sme žili v spravodlivom svete tak by cirkev mala byť zažalovaná za 1) Zneužitie maloletých, 2) Finančný podvod, a takzvané „šírenie evanjelia a dobrej správy o spasení“ vďaka čomu cirkev prichádza k finančným ziskom by sa malo kvalifikovať ako 3) trestný čin podvodu so zámerom obohatiť sa.
Verte si čomu chcete. Ak je niekto natoľko intelektuálne znevýhodnený, že cirkvám a náboženským skupinám sadne na lep a uverí tým nezmyslom, tak je to jeho/jej problém. Náboženské ideológie si riešte v kostoloch za vaše peniaze a láskavo prestaňte sa vmiešavať do života ostatných občanov.
 

Hrach na stenu...

Ďalšia LOŽ. Cirkev nedostáva dotácie od štátu na základe počtu členov, ale na základe počtu duchovných. Takže krstov môže byť aj X-milión, viac peňazí od štátu kvôli tomu nebude. Rodičia ak dávajú svoje deti krstiť, tak dobrovoľne, nikto ich k tomu nenúti. Rovnako ako deťom vyberú zdravotnú poisťovňu, dajú im meno, naučia ich materinský jazyk, oblečú ich a nečakajú, že to urobia samé až po dovŕšení dospelosti. I keď z praxe naozaj nechápem, prečo si neveriaci rodičia žiadajú krst, z ktorého je potom iba bezduchý trápny prázdny obrad...
 

 

„Cirkev nedostáva dotácie od štátu na základe počtu členov, ale na základe počtu duchovných.“
To je pravda ale počet duchovných je čiastočne alebo celkovo (ovplyvnený a závislí) od počtu veriacich.
Nemáš ani najmenší etický - morálny problém s tým, že štát prispieva na chod a platy zamestnancov súkromnej spoločnosti? Ukáž mi súkromnú firmu, ktorej štát takto dotuje platy všetkých zamestnancov ako je to v prípade cirkvi. Štát cirkvám prispieva na platy farárov (duchovných) a ďalších zamestnancov riadiacich orgánov cirkví, na odvody do fondov a z časti aj na prevádzku centrál. Takže nie je to lož.

Nie som si celkom istý nakoľko sú rodičia nútený alebo nenútený dať si pokrstiť dieťa. Možno je to tak ako s tými neveriacimi rodičmi. Oni to robia pravdepodobne z dvoch príčin. Prvá príčina bude to, že ich dajú krstiť zo zvyku lebo aj oni boli a každý v rodine. Takýchto považujem za hlupákov.
Druhá viac pravdepodobná príčina je pasívny alebo aktívny nátlak blízkeho alebo širokého okolia. Niečo ako napríklad keď rodinný príslušníci donútia rodičov k tomuto kroku pod nejakou viac alebo menej závažnou hrozbou. Povedzme babka pritlačí, že nedostanú z dedičstva ani cent ak to nespravia. V horšom prípade s nimi prestane rodina komunikovať a takto budú vylúčený z tejto blízkej sociálnej skupiny. Čo sa týka širokého okolia, tak tu mám na mysli hlavne dedinské prostredie. Prípadne, ak sa aj jedná o krajinu kde prikladajú príliš veľkú váhu náboženstvu, tak v takom to prostredí môže byť aj menšie mesto, ktoré vypudí spomedzi seba ľudí s ateistickými tendenciami. Výborným príkladom intolerancie voči neveriacim v západnom svete sú U.S.A. . Nasledovné štáty v U.S.A. Arkansas, Mississippi, Severná Carolina, Južná Carolina, Tennessee, Texas a Pennsylvania majú ústavu, ktorá zakazuje vykonávať akúkoľvek prácu v štátnom sektore (vrátane upratovačky) pre občanov, ktorí neveria v Boha (ateistov). A čo sa týka celoštátnej politiky tak kandidát na prezidenta nemá šancu uspieť ak sa neprihlási k niektorej odnoži kresťanstva. Takže, vysvetlenia sú celkom jednoduché. Mne však nešlo v predošlom komentáre o rodičov ale o dieťa.
Poisťovňa, meno, materinský jazyk a obliekanie. Čo sú to prosím ťa pekne za argumenty? Odkedy je ideológia porovnateľná s praktickými vecami z ktorých niektoré sú dokonca uzákonené?
„Zdravotná poisťovňa“) Po prvé. Zdravotné poistenie je povinné pre každého. Po druhé. Aj keby nebolo, tak každý zodpovedný rodič si poistí svoje dieťa pre prípad núdze.
„Meno“ ) Tento príklad je tak nahlúpli, že sa k nemu ani nebudem detailnejšie vyjadrovať.
Jazyk a obliekanie detto. Ako chceš komunikovať s dieťaťom? Ak sa o dieťa nestaráš, tak sa jedná o zanedbanie starostlivosti. Nabudúce skús nájsť adekvátne argumenty alebo radšej nič nehovor.
Ak sa dospelá osoba chce stať členom politickej strany pretože súhlasí s jej ideológiou (je jej/jemu blízka), tak potom je to v poriadku. Nikto však nezapisuje svoje novonarodené dieťa napríklad do komunistickej strany, KDH, SDKU, SNS atď. len preto lebo si myslí že to dieťaťu pomôže v budúcnosti.
Náboženské spolky, skupiny, kulty a sekty sú o tom istom. Sú to len ideológie. Ak niekto k nim chce patriť, tak nech sa páči ale až v dospelosti.
A z tohto pohľadu je zákon „Zb. z. č. 308/1991 § 3, O náboženskej výchove detí do dovŕšenia 15 rokov ich veku rozhodujú ich zákonní zástupcovia.3)“minimálne neetický.
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

Predstav si, ja nie som gay. Ja som obycajny heterosexualny clovek, dokonca zenaty a mam aj dceru.
 

 

Náhodou, aj takí sú potrební. Je to príjemný diskutér, keď si človek chce pozdvihnúť náladu po zlom dni. Nechápe toho veľa, nemá žiadne použiteľné argumenty, nerozumie príspevkom, na ktoré reaguje. Čo viac si človek môže priať, ak si potrebuje zdvihnúť sebavedomie? :)
 

Nebuď

taký krutý:-)
 

Feďo, my dear ;))

-
 

:-)

Nikto nie je dokonalý
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... > >>

Najčítanejšie


 1. Karol Labaš: S čím sa Richard Raši verejne nechváli 1 521
 2. Maroš Chmúrny: Vydierač a nové sako pre Pellegriniho 535
 3. Simona Kyselicová: Ako som začala predávat' medovníky v zahraničí || Život v Nórsku 333
 4. Michal Šimečka: Dohoda s Čínou, o ktorej sa takmer nehovorí 311
 5. Inštitút strategických politík : Roztržka o hranice medzi Sudánom a Etiópiou eskaluje aj napriek prebiehajúcim rokovaniam 272
 6. Marek Zajac: Prečo sa mnohým ľuďom nedarí nájsť si vhodného partnera 237
 7. Martin Greguš: Ľuboš Blaha v tom má jasno, čo vy? Celoplošný skríning: plusy a mínusy 214
 8. Filip Pastorek: Nejvyšší správní soud sa výrazne zastal Slováka v spore s Luhačovicami 202
 9. Gabriela Uhlarova: Ak máš taký dar, máš to robiť zadarmo 166
 10. Věra Tepličková: On schudol, ja som pribrala, on už má šaty na mieru, ja pod svetrom zicherku 150

Rebríčky článkov


 1. Jozef Legény: Umierať a dať sa šklbať v Revúcej
 2. Jaroslav Polaček: Napriek korone predkladáme ambiciózny a transparentný rozpočet
 3. Peter Biščo: Fico mení vozový park...
 4. Emma Chládecká: Evanjelium v skratke
 5. Marta Medzihradská: Banskobystrický kultúrny bod zlomu
 6. Andrej Hossa: Ako ušetriť pri výbere podlahy?
 7. Martin Konečný: Zlozvyky, zvyky a rutina (I.)
 8. Ivan Čarnogurský: STARÉ SLOVENSKO A NOVÝ PREZIDENT USA
 9. Andrej Hossa: Ako vylepšiť interiér vášho automobilu?
 10. Miriam Studeničová: Znepokojujúce výskumy Benjamina Lieberta


Už ste čítali?