reklama

Cirkev a peniaze

Debata sa skôr či neskôr otočí týmto smerom - ku peniazom. Žiada sa mi dodať, že prasaťu sa len o kukurici sníva. Veľmi rýchlo začnú padať frázy: „Cirkevné bohatstvo - krvavé peniaze!". „Riešenie krízy - zdaňme cirkev !", „Nejde o vieru, ale o bubáčiky pre svätú stolicu a pod." Toľko k tomu, čo nejeden internetový konšpirátor povedal (resp. na internete napísal). Ale poďme sa radšej pozrieť na čísla a fakty, keďže peniaze to je zrejme zrozumiteľná reč každému, veriacemu či neveriacemu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Chrámy, fary, kostoly a ostatné budovy si financujú cirkvi sami bez pomoci štátu. Výstavbu aj prevádzku, vrátane energie. Štát zo zákona priamymi dotáciami financuje platy a odvody duchovným cirkví a poskytuje im príspevok na prevádzkové náklady cirkevných ústredí - biskupských úradov. V minulom roku cirkvi dostali z rozpočtu 37 555 040 Eur, najviac z toho sa ušlo rímskokatolíckej cirkvi, a to 22 110 780 Eur. Príspevok sa odvíja od počtu duchovných. Pre porovnanie, príjmy štátneho rozpočtu boli v roku 2012 vo výške 15 360 284 502 Eur, výdavky 18 680 908 359 Eur. Výdavky štátu na cirkvi teda tvorili 2‰ - slovom dve promile - celkových výdavkov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Oficiálne sa na Slovensku k nejakej tej kresťanskej cirkvi formálne hlási väčšina obyvateľstva, hoci náš životný štýl vypovedá skôr o opaku - o našej bezbožnosti. Viď štatistiku o spotrebe alkoholu na hlavu, naše klamstvá, podvody, smilstvá, ohováranie, najsledovanejšie bulváry a reality-show a pod.

V spoločnosti, v ktorej som zamestnaný, mám na výplatnej páske aj veľmi zaujímavý údaj zvaný „platby štátu spolu". Z celkových nákladov firmy na zamestnanca (tzv. super-hrubá mzda) tieto platby štátu tvoria 36%. Z mojej hrubej mzdy platby štátu tvoria až 48%. Priemerná hrubá mesačná mzda na Slovensku je 789 Eur. Štát si teda zinkasuje od zamestnávateľa za každého zamestnanca v priemere viac ako 300 Eur (odvody zamestnávateľa, odvody zamestnanca, daň zamestnanca). Samozrejme časť z toho sa zamestnancovi vráti v podobe zdravotnej starostlivosti či dôchodku, ak sa dožije.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podľa prieskumu European Social Survey sa na Slovensku minimálne jedenkrát za týždeň zúčastňuje bohoslužieb 34 % respondentov. Buďme striedmi a povedzme, že je návštevníkov bohoslužieb na Slovensku cca 15% obyvateľstva, t.j. 750 000 ľudí. Ďalej predpokladajme, že polovica z nich sú dôchodcovia a deti, a polovica ekonomicky činní zarábajúci. Potom mesačne odvádzajú štátu okolo 112 500 000 Eur. Ročne 1 350 000 000 Eur. Príspevok štátu na cirkvi vo výške 37 555 040 eur sa tu javí ako smiešny bagateľ - len 2,8%. Inak povedané, praktizujúci veriaci odvádzajú štátu 36-krát viac peňazí ako štát vynakladá na cirkvi. A to nerátam napr. 20% DPH, ktorú každý občan odvedie štátu pri každom nákupe čohokoľvek, či spotrebné dane za benzín a pod. Takže tento tŕň v päte ateistu vôbec nie je taký hrôzostrašný. Dá sa to aj obrátiť a pýtať sa, prečo by mal veriaci človek cez štátny aparát financovať pravidelné policajné manévre a zdevastovaný majetok pri každom strete chuligánov dvoch znepriatelených futbalových táborov?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ale dosť bolo mudrovania o štáte. O udalostiach na opačnom konci planéty, ktoré sa odohrali pred tisíckami rokov, sme všetci krčmovo múdri. Ak ide o veci, ktoré sa nás dotýkajú osobne, to už sme krotkejší.

V prvom rade je potrebné definovať, čo je to cirkev. Našincovi sa s vysokou pravdepodobnosťou toto slovíčko okamžite stotožní s inštitúciou, s Vatikánom, úradom zvaným Rímsko-katolícka cirkev. Tá ma svojich problémov dosť, ďalej sa budem venovať výlučne len Evanjelickej cirkvi, keďže som jej členom, takže žiadne nepodložené dohady, iba fakty.

Slovenské slovo „cirkev" vzniklo z gréckeho „ekklesia" a znamená spoločenstvo veriacich. Svoj pôvod má v predpone "ek" (vy-) a slovese "kaleo" (volať). Takže „vyvolení", oslobodení z hriechu, sveta a Božieho súdu. Podľa reformátorov je cirkev miestom, kde sa slovo Božie čistotne káže a sviatosti prisluhujú podľa evanjelia (Augsburgské vyznanie, čl. 7). Pre pravú jednotu kresťanskej cirkvi preto nie je potrebné, aby sa všade zachovali tie isté, ľuďmi ustanovené cirkevné obrady - ako píše apoštol Pavel Efezkým.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Všade, kde sa dvaja alebo traja veriaci zídu, tam majú spoločenstvo, teda cirkev. A keď už sa zišli, nebudú moknúť na daždi alebo snehu a postavia si chrám. Stavbu musí niekto riadiť, niekto musí mať kázeň Slova Božieho, niekto hrá, niekto spieva, vzniká hierarchia. Evanjelická cirkev na Slovensku ale aj všade tam, kde žijú protestanti, je založená na cirkevných zboroch. Najvyššími predstaviteľmi zboru sú farár, a za laický stav dozorca. Títo dvaja sú niečo ako konatelia, pričom ich rozhodnutia musí odobriť rada starších členov zboru - presbyterstvo, prípadne konvent - zhromaždenie všetkých členov zboru. Plat poberá väčšinou len kazateľ (farár), prípadne vo väčších zboroch kaplán(-ka).

Ohľadom financovania uvádzam príklad spracovaný z konkrétnych údajov z výročnej správy o hospodárení stredne veľkého mestského evanjelického cirkevného zboru. Správa sa číta verejne na pravidelnom výročnom konvente.

Obrázok blogu

Zdroj: Správa o hospodárení evanjelického cirkevného zboru.

Ako vidíme, 79% všetkých nákladov si veriaci hradia sami z vlastných zdrojov, iba 21% pokrýva štát. Farárov plat ani zďaleka nedosahuje priemernú mzdu. Na druhej strane má zabezpečené bývanie na fare.

Cirkevný zbor - výdavky
Cirkevný zbor - výdavky 

Zdroj: Správa o hospodárení evanjelického cirkevného zboru.

Krst, sobáš alebo pohreb sú pre členov cirkevného zboru bezplatné. Ako vidno, prevádzkové výdavky sú úplne prozaické: vykurovanie, elektrina, telefón, údržba, literatúra... Dobrovoľné milodary pri tejto príležitosti aj napriek tomu častokrát poburujú. Hoci Boh hrá tie najposlednejšie husle v živote mnohých, svadobné fotky z chrámu sú predsa krajšie ako tie z úradu... A ak náhodou existuje nejaké nebo, tak tam pre istotu toho nášho zosnulého príbuzného pomocou cirkevného pohrebu určite prepašujeme - Pánu Bohu poza chrbát.

Pravidelne pred každými parlamentnými voľbami sa vynára otázka odluky cirkvi od štátu. Vynára sa aj teraz, pred prezidentskými. Kandidáti sa chcú blysnúť pokrokovými prehláseniami o odluke, skrátka je to teraz populárny postoj. Škoda len, že po voľbám sa na to vždy zabudne. Odluka nie je v záujme štátu ani cirkvi. Škoda.

Súčasný systém financovania nastavili komunisti v roku 1949, zákon platí dodnes. Evanjelická cirkev už vtedy namietala proti systému, ktorý prostredníctvom financovania a akože odbremenenia cirkvi od starostí s financovaním zavádzal priamu štátnu kontrolu. Piešťanský manifest Spolku evanjelických kňazov na Slovensku sa postavil jasne proti. Jeho autori v ňom vyjadrili nesúhlas s tým, aby štát preberal povinnosti i práva predstaviteľov evanjelickej cirkvi starať sa o vecné potreby svojej cirkvi, pretože by tým stratili morálne právo menovať cirkev svojou. Namietajú, že oslobodenie od priameho prispievania na riadne potreby cirkvi by mohlo osudovo narušiť stáročný poriadok, keď sa na majetok skladali a zároveň zaň boli pred Bohom zodpovední samotní veriaci. Autori manifestu priam prorocky už vtedy predpokladali, že neskoršie rázne zrušenie štátnej protekcie pri odluke privodí krízu.

Osobne som za odluku, ale: ak zo všetkého, čo zarobím vo firme kde som zamestnaný, odvediem štátu 36%, z každého nákupu odvediem štátu 20% DPH, mám sa týchto peňazí vzdať v prospech financovania športu, kultúry či rôznych grantov pre tzv. mimovládne organizácie ? Lepšie by bolo znížiť tie dane a odvody, aby sme si mohli cirkev financovať sami na 100%.

Igor Iliaš

Igor Iliaš

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Kresťan, inžinier, otec... pracujem v oblasti tepelnej energetiky. Zoznam autorových rubrík:  EnergiaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu