Zápcha na cintoríne

Autor: Igor Iliaš | 30.10.2012 o 14:27 | (upravené 30.10.2012 o 14:38) Karma článku: 7,23 | Prečítané:  2796x

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo Vás stará mama nútila ísť prvého novembra na cintorín ? Prečo musia železnice „na dušičky" posilňovať spoje ? Spomínať a uctiť si pamiatku na zosnulých predkov je fajn. O tom je „Pamiatka zosnulých" druhého novembra. Tá nasleduje ale až deň po „Sviatku všetkých svätých". Prečo je taký nápor a aj štátny sviatok práve prvého, prečo vznikajú dopravné zápchy a obchodné reťazce zvyšujú tržby za kvety, vence a sviečky ?  A prečo práve teraz, prečo nie kedykoľvek inokedy cez rok ?    

Citujem katechizmus rímsko-katolíckej cirkvi:

„Veriaci, ktorý nábožne navštívi cintorín a aspoň mysľou sa pomodlí za zosnulých , môže získať odpustky, ktoré sa môžu privlastniť iba dušiam v očistci, raz denne od 1. novembra do 8. novembra. Treba splniť aj ďalšie podmienky. Jedna sv. spoveď však stačí na všetky odpustky."

Takže biznis s odpustkami. Katolíci vedia čo si idú k hrobom kúpiť. Vedia to aj ateisti, ženúci sa k hrobom s vencami a sviečkami paradoxne - na povel pápeža ?

Aké jednoduché. Môžete celý život podvádzať, klamať, kradnúť, ohovárať, smilniť. Nevadí, umriete  a vaši príbuzní Vás vykúpia z očistca vencami, prípadne Vám zaplatia zádušnú omšu. Čo na tom, že o očistci nie je v Biblii ani zmienka. Čo na tom, že dopytovanie sa mŕtvych Boh v Biblii priamo zakazuje (5.Mojžišova, 18: 10-12). Zvykli sme si, že život je obchod a kapitalizmus aplikujeme na všetky oblasti svojho života. Takto vzniká dojem, že láska či miesto v nebi je za zásluhy, že sa dá kúpiť.

Luther, WittenbergV 16. storočí výnos z odpustkov slúžil na prestavbu baziliky v Ríme, ako aj na splatenie dlžôb arcibiskupa. Rímska cirkev chcela výstavbou najpompéznejšieho a najväčšieho chrámu demonštrovať moc. Proti predávaniu odpustkov vystupovali v priebehu histórie mnohí, medzi nimi aj katolícky mních Martin Luther. Dňa 31. októbra 1517 pribil na protest proti predaju odpustkov Deväťdesiatpäť téz na severnú bránu chrámu vo Wittenbergu, čím sa spustila reformácia. Evanjelická cirkev hlása ospravedlnenie hriešnika samou vierou z Božej milosti, nie za ľudské zásluhy - kto koľko dal, koľkokrát bol na púti, koľko „svätých obrázkov" nakúpil.

Ale ľudia odpustky - túto poistku pred zatratením nadšene kupovali vtedy, a kupujú aj dnes. Preto posledný októbrový deň - pamätný deň reformácie - v kalendári ani nenájdete.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Moderná krajina

Riešeniu demografickej krízy bráni rasizmus, Rómov budeme potrebovať

V dobiehaní Západu zaostávame, upozorňuje analytik Michal Lehuta.

Slovan je majstrom. Zlatým Moravciam nedal šancu

Slovan potvrdil titul suverénnou výhrou.


Už ste čítali?