Slovensko je super

Autor: Igor Iliaš | 7.10.2011 o 8:44 | (upravené 7.10.2011 o 8:50) Karma článku: 11,94 | Prečítané:  1841x

Schválne: kedy ste naposledy počuli o Slovensku niečo pekné a dobré? Niečo ako „Aká si mi krásna, ty rodná zem moja"? Problémov máme dosť. Uznávam, že tento blog vznikol pod silným tlakom pozitívnych emócií pri narodení mojej druhej dcérky, ale - prečo nie niečo pozitívne?

Niekedy mám pocit, že svet je rozdvojený. Ak by som ho mal vnímať len cez v súčasnosti prevládajúce nálady spoločnosti a médií, asi by som skočil z mosta. Svetová kríza, neschopné vlády, zákerné banky, ekologické pohromy, vykorisťovanie. Vyhorené autá na sídlisku, vraždenie za bieleho dňa pre pár korún (pardon: eur), politické rozbroje, štrajky, kolabujúce zdravotníctvo, pedofilní kňazi, rozvody, rozpadajúce sa rodiny, atď., atď. ...

A realita? Pred pár rokmi som zašiel na (evanjelickú) faru, spriatelil sa s kňazom, a nebol ani pedofil, ani úchyl, ani odo mňa nemámil peniaze. Spoznal som jeho rodinu aj jeho kolegov (a kolegyne), strávili sme spolu dlhé a pekné chvíle pri živých rozhovoroch a svete a Bohu. Po presťahovaní do iného mesta (a do inej farnosti) sme s manželkou spoznali okrem nového farára a jeho vlastnej rodiny aj širšie cirkevné spoločenstvo. Nové priateľstvá, rodinné výlety, zázemie pre stretávanie sa a hry detí i skôr narodených, a to všetko „hneď za rohom" a ani som nemusel odovzdať majetok cirkvi. Socialistickí inžinieri to mysleli s budovaním panelových sídlisk dobre, ich zámery sa však naplnili s niekoľko desaťročným oneskorením. Na našom sídlisku už dorástla zeleň, za tie roky dorástli aj chýbajúce zariadenia zdravotníckej starostlivosti a zábavy, domy sú zateplené, a dnes tu máme skoro všetko, na čo si človek spomenie: školy, škôlky, ihriská, kostoly, krčmy, reštaurácie, park, kaštieľ, múzeum, cintorín, zubára, obvodných i špecializovaných lekárov, hromadnú dopravu s čistými a pohodlnými trolejbusmi, teplú i studenú pitnú vodu, elektrinu, vykurovanie, a dokonca aj dosť miesta na parkovanie. A to všetko na jednom mieste, takže presun zvládnete aj pešo. A susedia sa ešte stále zvyknú pozdraviť a niektorí sa aj porozprávajú, keď sa stretnú na ulici.

Počas pobytu manželky v pôrodnici sme sa so staršou 1,5-ročkou dcérkou začlenili do ihriskových mamičkovských skupiniek na detských ihriskách. Naše sídlisko sa len tak hemží drobcami, až sa mi nechce veriť správam o vymieraní. V pôrodnici sme namiesto zatrpknutých frustrovaných a vykorisťovaných lekárov videli príjemne naladený ústretový personál. Nevyzeralo to na kolaps. Novorodenec musí vzniknúť aj oficiálne na papieri, tak som sa vybral na okružnú jazdu po úradoch. Vodič trolejbusu ochotne počkal na dobiehajúceho otecka s kočíkom, pani na matrike nám zablahoželala k prírastku i mená pochválila, pani na úrade rodinných vecí ponúkla nejaký príspevok na starostlivosť o viac detí, o ktorom som ani nevedel, že existuje. Do súkromnej zdravotnej poisťovne som ani nemusel chodiť prihlasovať novorodenca, všetko už vybavili za mňa sami. Ale aj tak príjemné stretnutie (viem čo napíšete: že za tie odvody bodaj by neboli milí!). A dokonca mali všade „stránkové" dni. Neviem, asi to je tým kočíkom, že sa k mužovi zrazu všetci správajú akosi milšie. Na sociálke som stretol „pani farárovú", takže všetky žiadosti, formality a administratívu som vybavil za jedno predpoludnie do obedného spánku staršej dcérky a bez auta. Radosť žiť v Bystrici. Ústretový bol aj môj zamestnávateľ, rodina tiež pomáhala.

Večerné správy som radšej vynechal. Musel by som premýšľať nad tým, že tá milá pani doktorka možno tiež podala výpoveď v rámci rukojemníckej drámy „aj my chceme mať také platy ako majú vo Švédsku či Nemecku". Možno aj tá milá pani z úradu volila Smer a nenávidí Cigánov, možno aj sestra z evanjelického zboru by Maďarov najradšej deportovala za Dunaj. Niekedy je lepšie nevedieť...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: V očkovaní je chaos, každý si robí po svojom

Ako vyzerá vakcinácia na Slovensku.

Komentár Petra Schutza

Keď vedenie štátu mentálne nestíha

Riziko, že "kontinuálny skríning" situáciu zhorší, nie je zanedbateľné.


Už ste čítali?