Hlavne to zdravie !

Autor: Igor Iliaš | 31.8.2011 o 13:05 | (upravené 31.8.2011 o 13:24) Karma článku: 3,45 | Prečítané:  1248x

V skutku takmer žiadna oslava sa už nezaobíde bez toho nášho tradičného, donekonečna omieľaného „Len aby sme zdraví boli!" či „Hlavne to zdravíčko!". S masívnou podporou výdatnými dúškami nie práve zdravého tvrdého alkoholu.

Rýmovačka na oslave českého bratranca:

„Mára má dnes narozeniny, a my máme přání jediný: hodně štěstí, hodně zdraví, HLAVNĚ TO ZDRAVÍ !!!"

Mladá žena svojej dcérke v predškolskom veku:

„A nejedz už po šiestej hodine večer, budeš tučná!"

Mladý muž o svojom čerstvo narodenom synovi:

„Mne je jedno na koho sa podobá, nech sa podobá aj na poštára, len nech je zdravý!!!"

Mama dcére:

„Nejedz čokoládu, čokoláda sa okamžite premieňa na tuk na bruchu, budeš tučná a nikto ťa potom nebude chcieť!"

Kult krásy, tela a zdravia je silný. Až tak, že mladej mamičke nevadí, že svojim počínaním vedie svoju malú dcérku na najlepšiu cestu k anorexii či bulímii. Mladému mužovi je jedno, či ho žena podvádza... ak je synček zdravý. Na psychické problémy a traumy prameniace z výchovy v apatických, či rovno rozpadnutých rodinách asi teraz nemyslí. Rodičia podmieňujú svoju lásku k deťom tým, že sa deti podriadia náboženstvu zdravia: ak budeš žiť zdravo, potom ťa budeme mať radi my, aj okolitý svet. Efekt je väčšinou opačný. Deti sa prejedajú, len aby sa presvedčili, či ich rodičia budú mať aj tak radi. Potom deti priberajú, prichádzajú výčitky, klesá sebaprijatie, vznikajú traumy...

Za krásu a zdravie sa predsa musí trpieť. Kedysi si ľudia ukladali pôst z náboženských dôvodov. Dnes sa obmedzujú nie kvôli pokániu či spáse duše, ale kvôli kultu zdravia a tela. Za spásu sa dnes považuje zdravý a plnohodnotný život tu a teraz na tejto zemi. Komunizmus ako posledné štádium pokroku a vývoja spoločnosti sľuboval víťazstvo pracujúceho ľudu, raj na zemi, život v beztriednej spravodlivej spoločnosti, kde už ani peniaze nebudú potrebné. Fašizmus, aj na základe evolučnej teórie, sľuboval vyšľachtenie novej lepšej rasy, očistu od slepých uličiek vývoja, tisícročnú ríšu prosperity. Spoločným znakom oboch „izmov" bolo, že systematicky odstraňovali všetko a každého, kto nezapadal do tohto obrazu. Ani náboženské spory stredoveku neboli o inom: Nech je prekliaty každý, kto verí inak!

A čo dnes? Akého „ducha doby" vyznávame my dnes? Európa už spásu vo viere nehľadá, a tak je potrebné uvoľnený priestor po kresťanstve niečím zaplniť. Novou duchovnou dimenziou môže byť práve zdravý životný štýl.

Samozrejme, aj ja chcem byť zdravý. Doba, keď ma bavilo mať vyššiu teplotu či neškodnú nádchu, pretože nemusím cvičiť v cvičkách a červených trenkách v smradľavej socialistickej telocvični, je už dávno preč. Zdravie je naozaj veľká a nenahraditeľná hodnota, ktorej cenu poznávame až keď ho stratíme. Problém nastáva vtedy, keď sa zo zdravia stáva modla a štátom garantované právo. Jedna vec je zabezpečovať zdravé životné podmienky a dostupnú zdravotnú starostlivosť, druhá vec je osobná zodpovednosť za svoje zdravie.

Čo ale s tými jednotlivcami, ktorý nechcú slúžiť svojmu zdraviu? Čo s fajčiarmi? Naozaj by nemali svojim dymom obmedzovať ostatných. Sám som nefajčiar a dym mi vadí. Začalo sa to nevinne: varovnými nápismi na krabičkách cigariet. Ale nezabralo to, a tak sa uvažuje o prechode na hrôzostrašné obrázky rakoviny pľúc namiesto ľahko prehliadnuteľných nápisov. Postupne sú fajčiari vytláčaní na okraj spoločnosti. Už nestačí len vyčleniť pre nich vo vlaku samostatný vozeň, postupne nastupujú úplné zákazy. Je len otázkou času, keď bude fajčenie zakázané aj doma. Tieto nariadenie však bude musieť niekto vynucovať, a to bez nových kontrolných úradov a štátnych dozorných aparátov nepôjde. Pri fajčiaroch sa to dá. Ale čo potom s vodičmi áut? Budeme postupne obmedzovať najazdené kilometre, a zakážeme jazdu v meste - veď emisie sú zdraviu škodlivé? Európska únia sa už týmto smerom uberá, po zákaze klasických žiaroviek z dôvodu fiktívnych energetických úspor v mene ochrany životného prostredia a teda aj zdravia, sú na rade plynové ohrievače, výkonné vysávače, ekonomicky nezmysluplné povinnosti pri výstavbe domov, a iné nezmyselné regulácie. Uvažuje sa aj o zdaňovaní nezdravých jedál, varovné nápisy zrejme neostatnú len na krabičkách cigariet, ale aj na bomboniérach, fľašiach s alkoholom či hamburgeroch. A čo tuční ľudia? Budú sa môcť promenádovať po verejných priestoroch, alebo je potrebné obmedziť im pohyb, aby nebodaj nespôsobili pohoršenie slušnej, štíhlej a zdravej časti populácie? Takýchto záškodníkov, neochotných pristúpiť na diktát zdravého životného štýlu, je potrebné odhaliť, a zjednať nápravu. EU už isto nato vymyslí príslušné smernice, zriadi kontrolné úrady a zasadnú vyhodnocovacie komisie. Financované budú z nových daní pokút za nesprávny životný štýl.

Paradoxne, otrocké slúženie náboženstvu zdravia až tak veľa zdravia (najmä duševného) neprináša. V logike doby každého, kto neslúži svojmu zdraviu, treba prevychovať, a ak sa bráni, tak aj potrestať. A čo je horšie, ten, kto nie je zdravý, sa stáva občanom druhej kategórie. Množstvo nedávno postavených hospicov na Slovensku malo vždy jeden a ten istý problém: nikto ich nechcel mať vo svojej blízkosti. Okamžite po oznámení miesta výstavby vznikali protestné petície. Susedia si mysleli, že sa im budú popod nos prevážať truhly. A oni sa predsa na starobu, chorobu či smrť pozerať nebudú. Ak gynekológ pri tehotenskom prenatálnom vyšetrení zistí možnú vrodenú alebo možnú vývojovú chybu dieťatka, zdá sa nám normálne riešiť to potratom. Preventívne usmrtenie v mene zdravia nám pripadá ako legitímny zákrok.

Neprejde deň, aby sa v televíznych správach nevyskytol príspevok o novej klasifikácii liekov či problémoch v zdravotníctve. Na ministroch zdravotníctva padajú celé vlády. Vitajte v ére zdravotníckej !

Spoločným menovateľom všetkých vyššie uvedených snáh je fakt, že zdravie má garantovať a vymáhať štát. Nevie sa jednotlivec správať zodpovedne? Štát ho donúti. Podľa niektorých návrhov by mal štát preplácať antikoncepciu či garantovať umelé potraty (financované samozrejme z našich odvodov a daní). Máme problém s kriminalitou v rómskych osadách? Riešenie je jednoduché: bezplatná sterilizácia. To už navrhla naša osvietená vláda. Odkaz je jasný: keď nefunguje segregácia, a nemôžeme vás z nášho života inak odstrániť, tak nech aspoň časom vymriete! Veď v ohrození je predsa naše zdravie...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Analytik Smatana: Keď som robil s Matovičom ja, takéto extrémne veci nerobil

Ako by sa mal uvoľňovať Covid automat? Pozrite si rozhovor s analytikom Martinom Smatanom.

Polícia pátra po Harabinovi, nepreberal zásielky od vyšetrovateľa

Harabin tvrdí, že ho na poštu nepustili, pretože nenosí rúško.


Už ste čítali?