reklama

Dalajláma marxista

Duchovný predstaviteľ budhizmu – tibetský dalajláma sa priznal, že v hĺbke duše je marxistom. Neverí síce v reálnosť dosiahnutia teórie marxizmu (a teda komunizmu) v praxi, ale odsudzuje kapitalizmus, ktorý je podľa neho zameraný len na zisk. Čo je také zlé na zisku?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (41)

Väčšina z nás chodí do práce. Kvôli čomu? Kvôli zisku (platu). Dúfam, že ešte stále väčšina z nás chce pracovať tak, aby cítila zadosťučinenie a mala pocit dobre vykonanej práce. Pre mňa osobne je toto veľmi dôležité – nechodiť do práce len pre peniaze, ale vidieť aj výsledky z ktorých sa môžu mať osoh aj iní. A za takúto prácu chcem mať zaslúženú odmenu a nemať pritom zlé svedomie.

Fascinuje ma, ako sa slovíčko zisk stalo priam synonymom zla. A pritom najväčší bojovníci proti súkromnému majetku a zisku – socialisti, o ničom inom nehovoria: sociálne dávky sem, podpora tam, znárodnenie, vyvlastnenie, deľba. Prečo stále točia o peniazoch, keď zisk je to čo podľa nich najviac kazí charakter?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vyhlásenie dalajlámu ma utvrdilo v málo viditeľnej, avšak veľmi podstatnej rozdielnosti mojej viery a východných náboženstiev. Východné náboženstvá majú spoločnú črtu v učení, že človek dosahuje blaženosť (spásu, nirvánu...) oslobodením sa od tohto sveta. To sa samozrejme poctivou prácou i plácou dosiahnuť nedá. Ďalej východné náboženstvá učia, že človek sa na tento svet narodí buď za trest alebo za odmenu za to, akým životom žil v predchádzajúcom živote. Takže nemá zmysel stavať nemocnicu, ľudia si predsa musia vytrpieť trest za svoje hriechy v minulom živote, na čo ich liečiť. To častokrát vedie k apatii, nezúčastnenosti sa na veciach tohto sveta, keďže našim poslaním je uniknúť z neho. V týchto súvislostiach je dalajlámov postoj jasný a úplne súhlasí s jeho kultúrou a náboženstvom. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

U nás na Slovensku, hoci sa väčšina obyvateľstva formálne hlási ku kresťanstvu, prevláda ateistický postoj. Z podhľadu neveriaceho žijeme len raz, preto sa vraj na konci nepočítajú roky života, ale život za tie roky. Skrátka treba si užiť, čo najviac vyskúšať a pokiaľ možno poriadne sa nabaliť. Preto aj dnes častokrát podnikateľ využíva každú príležitosť na oklamanie konkurencie či zákazníkov za účelom vlastného obohatenia. Veď ho za to nikto nebude volať na zodpovednosť, keďže je neveriaci. 

Ale aj u nie len formálnych kresťanov častokrát prevláda negatívny postoj k zisku a podnikaniu. Ako keby sme nerozlišovali medzi poctivým podnikateľom a podnikavcom. Podnikateľ ako správca vecí využíva Bohom darované schopnosti a zručnosti na tvorivú činnosť, pomáha svojím podnikaním svojim blížnym tak, že im poskytuje lepšie služby a zároveň zopár z nich umožňuje zamestnať sa. Oproti tomu podnikavec nevytvára hodnoty, len zneužíva majetok, ku ktorému sa dopracoval nekalým spôsobom a na úkor iných, len na svoje vlastné obohacovanie. Ježiš bol rovnako ako jeho otec tesárom, teda dnes by sme povedali, že vykonával remeselnú živnosť. Tvrdo pracoval a nehanbil sa prijať za svoju prácu zaslúženú odmenu. Okrem iného tiež učil, že robotník je hoden svojej mzdy (Lukáš 10,7; Matúš 10,10). V Biblii nájdeme aj príklady vyjednávania výšky mzdy, ktorá je závislá na vykonanej práci. Dnes by sme to nazvali „ponuka – dopyt“. Sv. Pavol bo výrobcom stanov, mnohí z učeníkov boli rybári, teda živnostníci. Ani jeden z nich však neslúžil mamonu, uvedomovali si, že všetko pozemské sa na prach obráti. Takisto však neočakávali, že ich práca sa im bude počítať ako nejaké zásluhy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Namiesto teoretizovania o marxizme, ideálnej spoločnosti bez zisku, by sme hmotné statky mali brať ako nástroj, ako dar „zhora“, ktorý nám bol daný do správy, o ktorý by sme sa mali starať a zveľaďovať ho tak, aby bol na osoh našim blížnym. My kresťania vieme, že človek je hriešny, preto tu stále bude chamtivosť a žiadny zo spoločenských systémov, či už socializmus, kapitalizmus či neobmedzená všetolerancia nám nikdy neprinesie blahobyt bez utrpenia. Vieme, že raj na zemi vlastnými silami bez Boha nikdy nedosiahneme.

Igor Iliaš

Igor Iliaš

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Kresťan, inžinier, otec... pracujem v oblasti tepelnej energetiky. Zoznam autorových rubrík:  EnergiaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu