Prečo nie je sobáš len papier

Autor: Igor Iliaš | 3.5.2010 o 8:10 | Karma článku: 14,29 | Prečítané:  93263x

Som z generácie dnešných tridsiatnikov. Väčšina mojich rovesníkov je slobodná. 

Generácia našich rodičov, to bolo iné. Antikoncepcia nebola bežne dostupná a ak bola, tak sa hanbili si ju kupovať. Preto nešpekulovali či mať alebo nemať, alebo kedy mať deti. Jednoducho ich mali, a keď dievča otehotnelo, bola svadba. O to sa už rodičia postarali. Nevravím, že to takto bolo lepšie. Vzniklo tak kopec nepodarených manželstiev z donútenia, následkom toho množstvo rozvodov a nešťastných detí, ktoré tým trpia až dodnes, hoci si to častokrát ani neuvedomujú. Veď  čoho sa dnes bojí mladá žena, či mladý muž? Má frajera/frajerku, obaja majú prácu, majú kde bývať, netrpia nedostatkom. A predsa, manželstvo nie. Vraj papier nepotrebujú a majú sa aj tak radi.  Stále je tu model rodičov - manželstvo zo zotrvačnosti či z donútenia. Poznáte to. Tichá domácnosť, vzájomná úcta dávno zabudnutá, nevera, ekonomické či citové vydieranie. Nikto predsa nechce takto dopadnúť.

A tak odpoveď je u nás, dnešných tridsiatnikov, väčšinou rovnaká: ešte sa nechcem viazať, najprv byt, práca, potom deti. Manželstvo je len papier, k láske ho nepotrebujeme. Žijeme tu a teraz, uvidíme, čo bude zajtra. A kedykoľvek sa môžeme pobrať každý svojou cestou.

Ale nie je to tak. Sobáš nie je len papier. Je to deklarácia, verejné priznanie. Muž, toto je pre teba: vzmuž sa! Ak hovoríš, že máš svoju frajerku rád, prečo sa k nej nepriznáš? Prečo sa brániš povedať: tu som, chcem ťa, v dobrom i zlom. Nie len tak, medzi štyrmi očami, keď ide o sex. Verejne, pred rodinou. A písomne, pre prípad krátkej pamäti.  Chcem ťa nielen na chvíľu, kým to mne vyhovuje. Pred svedkami priznať:  áno, túto chcem, a budem s ňou aj keď nebude dobre.  Preto nie je sobáš len papier. Veď keby bol, dávno by si všetci túto formalitu vybavili a nebránili by sa jej. Áno, je to aj záväzok. Ale čo je lepšie: žiť s vedomím, že ma môj partner môže kedykoľvek vymeniť, že sa musím o seba neustále starať, aby som sa mu nezunovala, vymýšľať stále nové preoblečenia a role? Žiť v neustálom strehu a strachu? Tento boj sa nedá vyhrať, pretože mladšia a krajšia sa vždy nájde.

Žena, toto je zas pre teba: že ste to už veľakrát skúšali a nevyšlo to? Možno to nevyšlo práve preto, že možnosť pozrieť sa po inom partnerovi a skúsiť, či sa nenájde predsa len lepší tu vždy bola. Ten manželský papier je o tom, že už som si vybrala(a), a že už nebudem hľadať inde.

Z manželkinej strany by bolo otroctvom snažiť sa celý život získať manželovu priazeň, snažiť sa  a čakať, či už, alebo či ešte stále je dosť dobrá a či už urobila dosť na to, aby ju muž prijal. Normálne je to naopak – muž ubezpečí ženu o svojej láske a priazni hneď na začiatku. A na takejto dôvere sa dá stavať. Manželstvo nie je vyvrcholením príbehu hollywoodskej dvojice z romantického filmu, nie je to úspešné zvládnutie skúškového obdobia. Je to len začiatok dlhého príbehu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vláda má dáta, ale zatiaľ nemá odpovede

Otázny je semafor aj školy.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ďalší testovací „úspech“

Matovič potrebuje ostatných rovnako ako oni jeho.


Už ste čítali?