reklama

Stojí to za to?

Po desiatich rokoch som sa presťahoval z Bratislavy do svojho rodného mesta.  Väčšina známych neverila že to urobím, ani moja žena nebola nadšená. Tento nezvyčajný pohyb v protismere, t.j. zo západu na východ, bol patrične okomentovaný ako čisté bláznovstvo. „Čo tam, prepána, budeš robiť ???“ Pritom nešlo o žiadne odsťahovanie sa znechuteného Blaváka na romantický vidiek za ovcami a kozami, bolo to len z väčšieho mesta do menšieho, zo sídliska na sídlisko. Postoj väčšiny známych ma prinútil zamyslieť sa. Prečo ich to tak dráždi? Čo je také ohavné na odsťahovaní sa z Bratislavy?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (47)

Moja cesta do hlavného mesta sa ničím nelíšila od tisícov rovesníkov, ktorí sem prišli študovať, neskôr si tu našli podnájom, partnerov / partnerky a prácu. Každý druhý či tretí víkend a na sviatky domov. Hoci tu mnohí takto žijú aj vyše desaťročie po škole , žiadny z nich o sebe ešte neprehlásil, že je Bratislavčan. Skôr sa vyskytujú negatívne reakcie typu „veľká dedina“ a iné štandardné klišé. Pri otázkach o budúcnosti väčšina rovesníkov videla svoje cesty ďalej smerom na Prahu, Londýn, New York...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Priznávam, po ekonomickej stránke je život v Bratislave lepší. Hoci... Dnes pracujem na strednom Slovensku, mám síce o sto eur nižší plat, ale byt sme kúpili o polovicu lacnejšie. Teda aj splátky hypotéky sa pohybujú kdesi inde. Lekára, úrady, banku mám v dosahu 20 minút, čo sa o vybavovačkách v Bratislave povedať nedá. Za rodinou na sviatky nemusím cestovať stovky kilometrov a stáť v piatok poobede a v nedeľu večer v zápchach.

Rozmýšľam, čo núti tisíce ľudí vstávať skoro ráno, aby predišli zápche cestou do mesta, drieť do neskorého večera, aby mohli po práci sadnúť do auta a opäť dve hodiny stáť v zápche kým sa dostanú na predmestie Bratislavy k svojmu vysnívanému domčeku. Stojí to za tú kávu na záhrade cez víkend? Stojí to za to pomaly celoživotné splácanie hypotéky? Ako dlho bude trvať idyla, kým začnú vadiť susedove stavebné aktivity, či na mojom pozemku zaparkované auto?  

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Samozrejme, každý Slovák si zafrfle, ale ostane si pekne na tom svojom. Či to stojí za to, neviem, ale začínam tušiť, prečo to tak je. Utekáme pred vlastnou rodinou. V cudzom meste Vám nepríde svokra usporiadať chod domácnosti podľa jej predstáv. K rodičom idete na víkend, to ešte vydržíte, ale kedykoľvek môžete odísť, resp. nabudúce vôbec neprísť. Je to smutné, ale je to tak. Nejde o viac kultúrnych príležitostí vo veľkom meste - väčšinou aj tak ostávame doma pred televízorom, nejde ani o vyšší plast, to sa vykompenzuje vysokými životnými nákladmi v hlavnom meste. Ide o azyl. Doma sme nenašli uznanie, tak ho hľadáme inde. Žijeme „slobodne“, robíme si čo chceme a s kým chceme a nikto sa do toho nestará. Ibaže sa to celé začína opakovať. Naše vzťahy sa rozpadávajú, nevieme spolu vydržať, a ktovie, či by to deti, ktoré sme kvôli zábave, sebarealizácii a kariére ešte nestihli mať, s nami vydržali...

Igor Iliaš

Igor Iliaš

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Kresťan, inžinier, otec... pracujem v oblasti tepelnej energetiky. Zoznam autorových rubrík:  EnergiaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu